טיפולי ילדים

במהלך חיינו אנו מחליפים שתי סדרות שיניים. סדרה ראשונה נקראת שיני חלב, או בשפה מקצועית- שיניים נשירות, והסדרה השנייה- שיניים קבועות. השיניים הנשירות בוקעות בדרך כלל החל מגיל 6 חודשים ונושרות בהדרגה בערך עד גיל 12.

מדוע עלינו לטפל בשיני חלב?

שיני החלב משרתות את הילד במספר צורות:
כמו השיניים הקבועות, הן משמשות את הילד לאכילה, לדיבור ולאסתטיקה.
אך בנוסף לכך הן משמשות כשומרות ומגינות לשיניים הקבועות.

מתי להביא את הילד לבדיקה ראשונה במרפאת השיניים?

מומלץ להגיע עם הילד למרפאת השיניים לאחר בקיעת השיניים הראשונות, למרות שזה נראה מוקדם מדי. בדיקה שגרתית בשלב זה מטרתה:

  1. לבדוק סדר בקיעה תקין.
  2. להדריך את ההורים לשמירה נכונה על היגיינת הפה ותזונה נכונה.
  3. לבדוק שאין עששת כבר בשלב כה מוקדם ודאי שהחל מגיל שנתיים-שלוש, כאשר כבר כל השיניים בפה, יש להגיע לביקורת מסודרת כל חצי שנה.
  4. יצירת אמון: כל ילד רוצה לחוש אמון כלפי רופא השיניים שמטפל בו. כאשר הילד מכיר את רופא השיניים ומגיע אליו לבדיקה תקופתית, נוצרת מערכת אמון שנבנית עם הזמן. כך גם אם מתגלה כי הילד צריך טיפול שיניים, סיכויי ההצלחה של הטיפול גדלים.
  5. טיפול מונע: יש חשיבות עליונה לטיפול המונע. מחקרים מראים שטיפול מונע טוב יכול להקטין ואף למנוע את הצורך בטיפול שיניים. למומחה ברפואת שינים לילדים יש את הידע והכלים להתאים את הטיפול המונע המתאים לכל ילד וילד, ביצוע תוכנית הטיפול המניעתית תגדיל באופן משמעותי את הסיכוי להימנע מטיפול שיניים בעתיד.

סוגי טיפולי שיניים לילדים קטנים

בבואנו לדבר על טיפולי שיניים לילדים קטנים, נכון יהיה לחלק את הדיבור למספר שלבים:

טיפולים ראשוניים על מנת למנוע את הופעתן של בעיות השיניים

טיפולים לאחר שכבר התפתחה עששת או בעיות אחרות.

בשלב המניעתי, נכללים טיפולים כמו ניקוי שיניים, איטום חריצים בשיניים, הקפדה על צחצוח נכון ואפקטיבי ועוד. כפי שהזכרנו לעיל, יש לעקוב אחר שכיחותן של בעיות להופיע בשלב מוקדם בחיי ילדינו ולדעת להתכונן אליהם מבעוד מועד.

בשלב הטיפול מאידך, נוכל למצוא כמובן טיפולים של סתימות, כתרים, עקירות ועוד, עפ"י המקרה המדובר.

בנוסף יתווספו למקרים אלו מקרי חירום של חבלות שיניים:

חבלות שיניים אצל ילדים הן עניין שבשגרה. מומחה ברפואת שינים לילדים מנוסה באבחנה וטיפול בכל סוגי החבלות, בכל הגילאים וידע להעניק את הטיפול הנחוץ.

עזרה ראשונה:

החיים מזמנים לנו הפתעות ומצבי חירום לא מתוכננים ולכן במרפאה שלנו מערך טיפולי עזרה ראשונה למקרים מסוג זה בדיוק שמטרתם לסייע בהקלה מידית של הכאב. לעיתים טיפול זה לא ייתן מענה מקיף ומלא לבעיה הרפואית שנוצרה וחשוב והכרחי לקבוע תור להמשך טיפול.

הרדמה:

ילדים קטנים, נוטים לעיתים לפתח פחד או אי נוחות מביקור אצל רופא השיניים.

כאשר יש טיפול ממש דוגמת סתימה ועוד, רופא השיניים המומחה לילדים ישתמש בשיטת ניהול התנהגותי או בטשטוש כשהגישה המובילה כיום היא באמצעות גז צחוק שמקל על הכאב וגם גורם לתחושת ריחוף קלה. היתרון הגדול בשיטה זו שאין מדובר בחומרים כימיים המוחדרים לגוף ואין צורך בזריקות. במקרים מסוימים יש לבצע הרדמה חלקית בנוסף.

זכאות לטיפולי שיניים לילדים:

מתחילת שנת 2016 הופעלה תכנית של זכאות לטיפולי שיניים במסגרת סל הבריאות וכך החלו קופות החולים לספק גם שירותים של טיפולי שיניים לילדים עד גיל 18.

שמירת בריאות שיני הילדים והטיפולים הפכו נגישים יותר עבור אוכלוסיות שונות שעד כה לא יכלו להרשות לעצמן לבצע את הטיפולים.

במרפאתנו הסכמים עם כל קופות החולים:

מכבי, כללית, מאוחדת ולאומית.

יש לכם שאלה בנוגע למאמר הזה? או כל שאלה אחרת? חייגו אלינו!

כי לנו חשוב שתמיד תהיו עם חיוך

02-5004856